Piosenki

Próba zebrania w jednym miejscu wysokiej jakości opracowań; ze szczególnym uwzględnieniem materiałów wcześniej niedostępnych lub rozrzuconych w różnych miejscach Internetu i prywatnych zbiorach.

Mój rynsztok, mieszczańskie porządki mam gdzieś
Te mordy obłudne i puste - pal sześć
Wysyłam pijane toasty na świat
I za tych popijam, co we mnie od lat Paweł Wójcik – Toasty

Jacek Kaczmarski

ur. 22 marca 1957, zm. 10 kwietnia 2004

Piosenki

Jacek Kaczmarski

Poeta, autor i wykonawca blisko pięciuset piosenek, prozaik, dziennikarz.

Debiutował na Jarmarku piosenki w 1976, trzykrotnie zwyciężał w Studenckim Festiwal Piosenki. Od czasu intensywnych występów w czasie karnawału Solidarności i za sprawą podchwyconej przez ruch piosenki Mury nazywany, chcąc nie chcąc, bardem związku. W stanie wojennym mieszkał we Francji i w Niemczech, koncertując dla Polonii i od 1984 roku pracując dla Radia Wolna Europa. Wrócił do kraju w 1990 roku, od 1995 roku mieszkał w Australii, regularnie wracając do Polski na trasy koncertowe. Zmarł w 2004 roku na nowotwór.

Utwory artysty pisane klasycznym wierszem imponują warsztatem literackim, jak i bogactwem nawiązań historycznych i kulturowych. Choć niektóre piosenki, szczególnie pochodzące z okresu emigracyjnego, mają charakter interwencyjny, w większości twórczości inspiracje piosenek są pretekstem do analizy o charakterze uniwersalnym.

Koncertował przede wszystkim solo, w trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim, jak i w duecie z samym Łapińskim.


Dodane 26.06.2016 przez DX