Piosenki

Próba zebrania w jednym miejscu wysokiej jakości opracowań; ze szczególnym uwzględnieniem materiałów wcześniej niedostępnych lub rozrzuconych w różnych miejscach Internetu i prywatnych zbiorach.

Mój rynsztok, mieszczańskie porządki mam gdzieś
Te mordy obłudne i puste - pal sześć
Wysyłam pijane toasty na świat
I za tych popijam, co we mnie od lat Paweł Wójcik – Toasty

Georges Brassens

ur. 22 października 1921, zm. 29 października 1981

Georges Brassens

Francuski bard, poeta, kompozytor, wykonawca autorskich piosenek podejmujących tematykę społeczno-obyczajową.

Brassens pierwsze utwory pisze jako nastolatek dorastający w Sète, rybackiej miejscowości na południu Francji. W lutym 1940 19-letni poeta wyjeżdża do Paryża. W czasie wojny przez rok pracuje przymusowo w Niemczech, zabawiając towarzyszy niedoli swoimi żartobliwymi, czasem rubasznymi piosenkami.

W społecznej świadomości debiutuje na początku lat 50. za sprawą Henriette "Patachou" Lesser, gwiazdy i impresario francuskiego kabaretu, w której lokalu w paryskiej dzielnicy Montmartre przed Brassensem występował między innymi Jacques Brel. W roku 1952 wydaje pierwszą płytę: Zła reputacja (lub "Zła opinia"), na której znalazły się znane dziś piosenki: Goryl, Pogrom i tytułowa Zła reputacja.

W latach 1952 - 1976 nagrywa łącznie 14 albumów. Począwszy od drugiej połowy lat 50. występuje w największych francuskich salach koncertowych (Olympia, Bobino) i cieszy się uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyki. W roku 1967 odbiera prestiżową nagrodę poetyckiego grand prix Akademii Francuskiej. Umiera jesienią 1981 i zostaje pochowany w rodzinnym grobowcu w Sète.


Dodane 13.05.2017 przez DX