Piosenki

Próba zebrania w jednym miejscu wysokiej jakości opracowań; ze szczególnym uwzględnieniem materiałów wcześniej niedostępnych lub rozrzuconych w różnych miejscach Internetu i prywatnych zbiorach.

Mój rynsztok, mieszczańskie porządki mam gdzieś
Te mordy obłudne i puste - pal sześć
Wysyłam pijane toasty na świat
I za tych popijam, co we mnie od lat Paweł Wójcik – Toasty

Zbigniew Łapiński

ur. 12 listopada 1947, zm. 2 kwietnia 2018

Zbigniew Łapiński

Muzyk,wykonawca,kompozytor, pianista, akompaniator, aranżer i dyrygent.

Współtworzył słynne Trio powstałe w 1979 roku, wraz z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim. W czasie karnawału Solidarności jako kompozytor, akompaniator i wykonawca brał udział w powstawaniu programów: Mury,Raj i Muzeum. Po przymusowej emigracji Kaczmarskiego, jako pianista, uczestniczył w nagrywaniu dwóch albumów Gintrowskiego (Raport z Oblężonego Miasta i Pamiątki). Na początku lat 90., wspólnie z pozostałymi członkami Tria, współtworzył programy: Mury w muzeum raju i Wojna postu z karnawałem. Owocem jego współpracy z samym Kaczmarskim są płyty:Krzyk, Sarmatia i Szukamy stajenki - z czego w ostatniej pełnił niebagatelną rolę kierownika muzycznego.

W połowie lat 80., został zaproszony do współpracy przez norweskiego pieśniarza Jørna Simena Øverli. Owocem pracy obu artystów są dwie unikatowe płyty: Den røde bussen - z norweskimi przekładami piosenek Kaczmarskiego i umuzycznionych wierszy polskich poetów, a także Levende Bandasjer - nagrodzony nagrodą Spellemannprisen (odpowiednik polskiego Fryderyka), album zawierający twórcze opracowania piosenek rosyjskiego barda Włodzimierza Wysockiego.

Zbigniew Łapiński współpracował w Polsce z uznanymi artystami z kręgu piosenki poetyckiej: Janem Kondrakiem, Czerwonym Tulipanem, Marianem Opanią, Ewą Błaszczyk, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim, Mirosławem Czyżykiewiczem i wieloma innymi artystami.

Artysta w 2005 roku przeszedł udar i wycofał się z życia zawodowego, poświęcając się wyłącznie komponowaniu. Powstałe w tym okresie programy wykorzystywały teksty ks. Mariusza Bernysia, Cypriana Kamila Norwida, ks. Jana Twardowskiego, Adama Mickiewicza i innych poetów.

Zmarł 2 kwietnia 2018r. w Warszawie.


Dodane 12.05.2019 przez Pan_Kmicic4