Za widnokręgiem ma miejsce pucz w Moskwie
Piosenka odnosi się do wydarzeń mających miejsce w dniach 19-22 sierpnia 1991 roku, znanych jako pucz Janajewa lub pucz Moskiewski. Był to nieudany zamach stanu w ZSRR mający na celu zatrzymanie demokratyzacji i reform prowadzonych przez Michaiła Gorbaczowa. Upadek puczu przyczynił się do przyspieszenia reform i ostatecznego rozpadu Związku Radzieckiego.
W czerwcu 1991 w wyborach prezydenckich w Rosji (a właściwie w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej) zwyciężył popierający demokratyzację ZSRR Borys Jelcyn. KPZR utraciła znaczną część wpływów w państwie, a prezydent ZSRR, Michaił Gorbaczow, zobowiązał się do renegocjacji traktatu związkowego z republikami ZSRR i odwołania czołowych urzędników reprezentujących obóz anty-demokratyczny, w tym wiceprezydenta Giennadija Janajewa. W odpowiedzi, Janajew wraz z innymi zagrożonymi politykami przeprowadził próbę wojskowego puczu.
W nocy z 18 na 19 sierpnia Gorbaczow został zatrzymany w swojej posiadłości na Krymie, a w Moskwie doszło do przejęcia władzy przez 8-osobowy Państwowy Komitet Stanu Wyjątkowego, na którego czele stanął Janajew. Opinii publicznej podano informację o rezygnacji prezydenta, ze względu na zły stan zdrowia, a także wprowadzono stan wyjątkowy – na ulicach stolicy pojawiły się pojazdy pancerne.
Zamach stanu spotkał się z negatywnym odbiorem społeczeństwa, które masowo manifestowało swoje niezadowolenie niszcząc symbole komunizmu na ulicach Moskwy. Działaniom puczystów stanowczo sprzeciwił się Jelcyn – skupiony wraz ze zwolennikami sił demokratycznych przy gmachu parlamentu rosyjskiego nazywanego mianem Białego Domu.
20 sierpnia podjęto nieudaną próbę zdobycia Białego Domu, w wyniku, której zginęło kilku obrońców barykad. Dzień później na stronę Jelcyna przeszło kilka dywizji pancernych doprowadzając tym samym do ostatecznego załamania puczu, którego przywódców aresztowano jeszcze tego samego dnia. W obliczu klęski przewrotu, samobójstwo popełnił członek Komitetu Wyjątkowego - minister spraw wewnętrznych Boris Fugo, a w kolejnych dniach kilku innych związanych z puczem polityków (W łeb sobie strzela minister z marszałkiem).
Po uwolnieniu i powrocie Gorbaczowa do stolicy, nastąpiło zawieszenie, a następnie likwidacja KPZR. W czasie przewrotu niepodległość ogłosiły dawne republiki radzieckie - Litwa,Łotwa, Estonia. Mimo stopniowo coraz większych ustępstw i chęci negocjacji prezydentowi nie udało się utrzymać władzy komunistów, ze względu na dążenia niepodległościowe republik.
Związek Radziecki został rozwiązany 26 grudnia 1991.
Dodane
12.12.2018
przez Pan_Kmicic4