Frans Hals a Dom Opieki
Frans Hals był holenderskim malarzem barokowym, sławnym przede wszystkim ze swoich portretów. Urodził się w Antwerpii między 1581 a 1585, większą część życia spędził w Haarlemie, gdzie malował głównie bogatych imigrantów z południowych Niderlandów. W ostatnich latach życia jego popularność spadła znacząco, jednak był osobą na tyle znaną i szanowaną, że otrzymywał skromną pensję socjalną - co było w owych czasach niesłychaną rzadkością.
W tym też okresie otrzymał zamówienie na namalowanie dwóch portretów - regentek i regentów domu starców. Wbrew interpretacji Jacka Kaczmarskiego nie wydaje się, żeby malarz pałał szczególną niechęcią do swoich modeli, obecnie uważa się, że płynne przechodzenie konturów twarzy regentek w czarne tło jest ilustracją nieuchronnego przejścia starości w śmierć, niebyt; a wyraz twarzy regentek świadczy o ich pokorze wobec nieuchronnego końca.
Jacek Kaczmarski w zapowiedziach podawał również, że sam Frans Hals zmarł w tym przytułku (a zapłatą za pobyt były właśnie portrety), jednak wydaje się, że nie jest to prawdą - nie znalazłem żadnej wiarygodnej informacji nawet o przyjęciu do domu opieki, a oba obrazy były "zwykłymi" zleceniami.
Frans Hals zmarł w Haarlemie w 1666 roku. Wdowa po nim zmarła niedługo po nim w skrajnym ubóstwie w domu starców, do którego została przyjęta dopiero po śmierci malarza.
Zobacz także:
Dodane
25.09.2016
przez Alek