Lecz jak gromić Adama, gdy rozterka ta sama
Utwór został napisany w 1995 roku jako podsumowanie pobytu Kaczmarskiego w zabytkowym, wielkopolskim pałacu w Śmiełowie. Owocem przebywania w tym malowniczym miejscu był wydany rok później program Pochwała Łotrostwa.
Wspomniana wyżej klasycystyczna willa została zbudowana w 1797 roku dla regenta grodzko-poznańskiego Andrzeja Gorzeńskiego. Pierwszy właściciel pałacu należał do masonerii, dlatego też we wnętrzu można odnaleźć sporo elementów wolnomularskich (Gdzie masońskie fartuszki i młotki).
W 1831 roku w pałacu zatrzymał się Adam Mickiewicz, podróżujący (nieśpiesznie) do Królestwa Polskiego, gdzie miał zamiar dołączyć do Powstania listopadowego. W międzyczasie pod przybranym nazwiskiem zwiedzał Wielkopolskę i wdał się w głośny romans z Konstancją Łubieńską. Ostatecznie poeta nie dotarł do powstania przed jego upadkiem, opuścił Polskę i – jak miało się okazać – już nigdy do niej nie powrócił. Dziś w pałacu w Śmiełowie mieści się Muzeum Adama Mickiewicza, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Piosenka Czaty Śmiełowskie jest pastiszem twórczości Mickiewicza (którego rozterki Kaczmarski odczytywał jako analogiczne do swoich własnych), nawiązującym formą do ballady „Czaty”:
Z ogrodowej altany wojewoda zdyszany
Bieży w zamek z wściekłością i trwogą.
Odchyliwszy zasłony, spojrzał w łoże swej żony,
Pojrzał, zadrżał, nie znalazł nikogo.
Dodane
25.11.2018
przez Pan_Kmicic4